Performance: Whisper down the lane; Konstnärer: Jonathan Silén, Ylva Olaison, Anton Källrot och publiken

maj262012
Skrivet av Matilda Amundsen Bergström
PDFSkriv ut

Privatteatern chockerar genom att exponera det privata i ”Whisper down the lane”. Foto: PrivatteaternPrivatteatern chockerar genom att exponera det privata i ”Whisper down the lane”. Foto: PrivatteaternSpännande teaterupplevelse chockerar och väcker frågor

 

Whisper down the lane
Konstnärer: Jonathan Silén, Ylva Olaison, Anton Källrot och publiken
Privatteatern på Skogen Göteborgs Dans & Teaterfestival, Göteborg

 

Privatteaterns namn avslöjar en del av det som gör just denna grupp speciell – många av deras performances bygger dels på att publiken inte ska veta om vad som ska hända precis innan det sker, dels på offentliggörandet, åtminstone för publiken, av sådant som generellt anses privat. Kring dessa beståndsdelar byggs ”Whisper down the lane”, Göteborgs Dans & Teaterfestivals hemligaste performance.

”Whisper down the lane” spelas för en person åt gången. Ensam släpps man in till ett rum. Man lämnar ifrån sig sina saker och småpratar lite med den skådespelare som möter en. Efter en stund blir man tillstucken en lapp med en fråga och ombeds läsa upp samt svara på frågan in i en filmkamera. Frågan handlar om krossade drömmar och svikna förhoppningar. Det man ombeds göra är alltså att erkänna en av livets många sorger eller besvikelser.

Vid det här laget har man blivit lämnad ensam i rummet, det verkar det som att man bekänner för ingen alls. Då man är färdig ombeds man gå in i ett annat rum, slå sig ned på en stol och ta på sig ett par hörlurar. Det nya rummet är mörkt, så när som på en projektion av något på golvet och en rad stolar framför vilka det skiner ljus. På några av dem sitter människor. Man slår sig ner, tar på sig hörlurarna och tittar på projektionen. Och då kommer insikten; Det som projektionen visar är rummet där man nyss befann sig, filmat i realtid. Det man just trodde sig ha erkänt för en filmkamera, för ingen alls, sa man alltså rakt ut till de främlingar som man nu sitter bredvid.

Chocken är oerhörd och därför givetvis mycket intressant. Dagens teaterpublik är van vid att utsättas för mycket, men att exponeras på detta sätt, att utan kännedom bli utsatt för att den av oss så hårt bevakade gränsen mellan vårt offentliga jag och vårt privata jag suddas, ut är omskakande. Samtidigt väcker det en stor mängd frågor: Vad är det egentligen som är så farligt med att främlingar får veta att jag har rädslor och besvikelser? Att jag, som skådespelarna senare påpekar, är precis som alla andra som också har dem? Och vad händer med en grupp när vi utan att få välja exponeras för människors hemligheter? Kan vi gå tillbaka till att vara främlingar när föreställningen är slut eller blir vi på något sätt sammanbundna av att helt ofrivilligt få veta sådant som vi inte ”ska” veta?

Efter att publiken, som mest sex man stor, en efter en har berättat och förstått, är det skådespelarnas tur. Stående i mörker, talande i våra hörlurar, erkänner även de inte bara varsin krossad dröm utan även sina egna svagheter. Svagheter som de, som sagt, nog delar med de allra flesta men som ändå är så smärtsamma att erkänna. På så sätt är vi alla där på lika villkor – det blir tydligt att vi i publiken är lika mycket skådespelare som skådespelarna är publik och alla ger denna så okonventionella gåva, ärlighet, till varandra på samma sätt om än olika medvetet. Så lyckas Privatteatern på ett enkelt men oerhört effektivt sätt nästan helt sudda ut gränserna mellan publik och skådespelare, mellan ”verklighet” och ”fiktion”.

”Whisper down the lane” är till formen enkel, anspråken är rent scen- och textmässigt ganska små. Men konceptet är så starkt att det inte behövs några stora gester för att bli till en spännande teaterupplevelse, en som både chockerar och väcker frågor utan att vare sig ha stor budget eller luta sig på avancerade idéströmningar eller akademiska teorier. Det är en föreställning som inte bara berör för stunden utan stannar kvar.

 

Matilda Amundsen Bergström

 

Inline article positioning by Inline Module.

Kritik om scenkonst

Teater: Skogen tar Kinesiska muren till skogen ;Skapad av: Johan Forsman och Johan Rödström

Publicerad i Kritik om scenkonst

Nödvändig, välgörande och tankeväckande provokation

Skogen tar Kinesiska muren till skogen
Skapad av: Johan Forsman och Johan Rödström
Ljud/ komposition: Tomas Björkdal
Producerat av Skogen i samarbete med Weld
Kinesiska muren restaurang och skogen, Göteborg

Hur påverkar främmande element den vardag vi ...

Teater:Hamletmaskinen; Regi: Nina Holst

Publicerad i Kritik om scenkonst

Äcklets privilegium

 

Hamletmaskinen
Av Heiner Müller
Översättning: Lars Bjurman
Regi och videoinslag: Nina Holst
Scenografi och kostym: Elin Hallberg
Medverkande: Rolf Skoglund, Ann Petrén, Lasse Petterson,
Meta Velander och Ingvar Kjellson.
Stockholms stadsteater, Bryggan

 

”Något är ruttet i denna hoppets tidsålder”. Det ...

Teater: Hopsnackat; Regi: Martha Vestin

Publicerad i Kritik om scenkonst

Det stora i det lilla. När snusdosan symboliserar ordet

Hopsnackat
Av Frances Tuuloskorpi
Regi: Martha Vestin
Medverkande: Christer Flodin, Emma Larsson och Jesper Gester
Folkrörelselinjen ABF Stockholm

Med små, sparsamma medel lyckas de tre skådespelarna i Hopsnackat på ett såväl dramatiskt som ...

Teater: Körsbärsträdgården; Regi: Eirik Stubø

Publicerad i Kritik om scenkonst

Tjechovsk ”komedi” blir i Eirik Stubøs tolkning ett existentiellt drama

Körsbärsträdgården
Regi: Eirik Stubø
Av Anton Tjechov
Översättning: Astrid Bæckström, Herbert Grevenius
Scenografi och kostym Kari Gravklev
Medverkande: Helena Bergström, Ingvar Kjellson, Anna Åström, Maria Salomaa, m.fl.
Stockholms stadsteater

Aldrig har ...

Teater; Vem är publiken? Regi: Tatu Hämäläinen

Publicerad i Kritik om scenkonst

Stadsteatern med ensemble värnar om sina besökare

Vem är publiken?
Av Tora von Platen, Tatu Hämäläinen och ensemblen
Regi: Tatu Hämäläinen
Scenografi och kostym: Sven Haraldsson
Ljus: Chrisander Brun
Medverkande: Katarina Ewerlöf, Louise Peterhoff, Jörgen Thorsson, Robert Panzenböck, m.fl.
Stockholm stadsteater ...

Teater: Ett dockhem; regi Pontus Stenshäll

Publicerad i Kritik om scenkonst

Psykologisk realism som dockteater

 

Ett dockhem
Av Henrik Ibsen
Översättning och bearbetning: Pontus Stenshäll
Regi och scenbild: Pontus Stenshäll
Musik: Simon Steensland
Medverkande: Maia Hansson Bergqvist, Anders Berg
moment:teater

Jag vet inte om det är det avslutade Strindbergsåret som medverkat till att ...

Teater: Flickan från fiskfärsfabriken; Regi Lars Göran Persson

Publicerad i Kritik om scenkonst

Bröderna Marx-stämning för flugighetens bevarande

Flickan från fiskfärsfabriken
Av Lars Göran Persson
Regi: Lars Göran Persson
Musik: Daniel Bignert
Koreografi: Roine Söderlundh
Kostym: Gudrun Rösnes
Scenografi: Richard Andersson
Medverkande: Lena B Eriksson, Ulf Eklund, Kajsa Reingardt, Ann-Sofie Rase, Lars Göran Persson, ...

Teater: Talanglösa martyrer; Regi: Linda Forsell

Publicerad i Kritik om scenkonst

Deprimerande besked om stämningar och vanmakt i samtiden

Talanglösa martyrer
Fritt efter en roman av Kari Tulinius
Regi: Linda Forsell
Idé och dramaturgi: Freja Hallberg
Text: Linda Forsell och ensemblen
Musik: Freja Hallberg och Hampus Hallberg
Scenografi: Agnes Östergren och Freja ...

Teater: 156; Av Marcus Szecsenyi Berguv

Publicerad i Kritik om scenkonst

Existentialistiskt drama på blekingska 

156
Av Marcus Szecsenyi Berguv
Dramalärare: Magnus Rosén
Medverkande:Emma Nilsson, Fraz Silvan, Frida Söderqvist, Hanna Beckman, Harald Winsö, Ken Sörensen, Moa Nilsson, Pontus Larsson.
Den oändliga teatern (avgångselever på Blekinge Folkhögskolas teaterlinje)
Gamla Teatern, Ronneby 

På en liten ...