Litteratur: Smarta små upptäcker skolan, Vill du läsa?
ingår i serien Elsa Beskows Sagoskatt Det handlar om att börja skolan
Birgitta Westin
Smarta små upptäcker skolan
Rabén & Sjögren
Vill du läsa?
Carlsén
Det handlar om att läsa, skriva och räkna, och om att upptäcka och utvecklas i samspel med sin omgivning. Så långt är likheterna mellan de två böcker jag har läst slående. Vidare är de uppbyggda på likande sätt, innehåller samma typer av texter och är i viss mån antologier. Bägge har en återkommande kärnberättelse som utvecklas, den handlar om att vara i den första skolåldern.
De böcker jag har läst är Smarta små upptäcker skolan (Rabén & Sjögren 2012), där huvudredaktören Birgitta Westin inledningsvis berättar om att bokens syfte är att ge barnen en tydlig bild av skolan; vidare har jag läst Vill du läsa? (Bonnier Carlsén Bokförlag 2012), som ingår i serien Elsa Beskows Sagoskatt och är urval ur läseböcker från mitten av 1930-talet.
Den återkommande berättelsen i Smarta Små upptäcker skolan handlar om Klass 1, Rönnen, och utgår från Heddas upplevelser av skolans värld, text: Kristian Hallberg, bild: Charlotte Ramel. Berättelsen varvas med andra skolberättelser om hur barn upplever livet i skolan, skapade av andra författare/illustratörer. Vidare återfinns inslag av bokstäver, siffror, tid, framtid, lekar, klurigheter, praktisk och teoretisk pedagogik m.m. – det handlar om att lära sig läsa, få förståelse för matematik, skolmiljö och samspel med andra – helt enkelt skolkoden och dess fortsättning.
Boken är en pedagogisk och fint upplagd antologi om att socialiseras in i skolan, begreppet skola och att få ett grepp om vad som händer där. Barn i aktuell ålder är troligen bekanta med några av karaktärerna som dyker upp och dess skapare. Här återfinns bland andra Pomelo och Flora samt författare/illustratörer som Sara Shepphard, Emma Adbåge och Pernilla Stalfeldt, igenkänningsfaktorn är viktig när så mycket annat kan kännas nytt! Inslagen av skolbokshistoria ur min egen skoltids Nu ska vi läsa binder samman min reflexion med skolbokshistoria ännu en generation bakåt i Vill du läsa? Elsa Beskows Sagoskatt.
Vill du läsa?... är riktig skolbokshistoria, men för den skull långt ifrån omodern pedagogik. Vi får följa en familj där huvudpersonerna är Hans och Lisa. Genom barnens vardag, där kunskaper och insikter växer med allt större ansvarstagande som följd, vilket i sin tur ger utrymme för fler äventyr, medvetandegörs läsaren och når egna kunskaper och färdigheter. Man är en viktig kugge i familjen och lär sig genom att hjälpa till, de vuxna i lärmiljön är pedagoger, i skolan lär man sig baskunskaper som att läsa, skriva och räkna men färdigheterna tillämpas och utvecklas i andra miljöer.
Ingår i bokserien Smarta SmåHär finns olika typer av texter: abc, ordlekar, rim, presentation, saga, berättelse, dialog, visor, gåtor och dikter. Enkla ritövningar, årstider, månader, ordförståelse, färgkunskap, tidsföståelse, framtidsdrömmar, hemkunskap, omvärldsförståelse och kunskap i att möta människor och natur. Innehållet motsvarar i princip ovanstående bok. Skillnaden är att kunskapen kommer genom hemmet och att pedagogiken utgår därifrån – allt i ett lustfyllt allvar. (Boken Barnets århundrade präglade även litteratur för barn.) Skillnad mellan könen ifråga om viktig kunskapsinhämtning är givetvis tydlig men vad bryr sig dagens barn om det, de vet bättre, även om deras föräldrar reagerar.
Grundberättelsen och en del andra texter står Elsa Beskow för liksom så gott som alla illustrationer, och även om en del textmaterial kan vara lite svårtillgängligt för barn i aktuell ålder så hjälper bildernas berättelse till i förståelsen och säkert känner många igen motiven från Beskows sagor.
Om man i Smarta Små upptäcker skolan utgår från skolan som det centrala i den lilla individens liv ’från och med nu’, så utgår man på samma sätt från familjen och närmiljön i Vill du läsa?..., där inslagen om skolan och fröken är marginella men underförstådda. Konceptet är i bägge fallen att lära för livet, men förutsättningarna i 1930-talets Sverige, där modernism och funktionalism fått fäste parallellt med det mer traditionella lantlivet, och i 2000-talets svenska samhälle ser olika ut. Om Smarta små… i större utsträckning visar en bild av individ och grupp, lek, här och nu, så andas Vill du läsa? nytta, framtidstro och livsmål i högre utsträckning. Det intressanta är att det inte är någon skillnad på det stora och spännande i att växa i kunskap och förståelse för den större världen. Att knäcka läskoden, lära sig klockan och känna sig hemma i natur, matematiken och med utökad bekantskapskrets, är lika spännande och nödvändigt för utvecklingen oavsett tid och rum.
Marit Jonsson, Formom
| < Föregående | Nästa > |
|---|







































