Dvd: Höstmaraton, regissör: Georgi Daneliya

 

Med "snällheten" som rättesnöre

ImageImageHöstmaraton
Regissör: Georgi Daneliya
I rollerna: Oleg Basoashvili, Natalya Gundareva, Evgeni Leonov, Marina Neyolova, Nikolai Kryuchkov m.fl.
Distributör: Njutafilms

I ett murrigt 70-tals Leningrad utspelar sig denna lågmälda och tragikomiska fars om översättaren och universitetsläraren Andrei som inte kan säga nej.

Hans vilja att vara till lags leder till att han riskerar att mista både hustru, älskarinna och vänner. Människorna i hans omgivning tycks han bara träffa för att han blivit tillsagd att göra det. Andrei är som en marionettdocka vars trådar omgivningen turas om att dra i.

En av filmens höjdpunkter är när Andrei ska förklara för sin hustru varifrån han fått jackan hans älskarinna gett honom. Lögnerna och bortförklaringarna han trasslar in sig i blir bara mer och mer absurda. Andrei tar till både kostsamma och udda knep för att skyla över sina nödlögner.

Filmen genomsyras av en melankolisk stämning, skådespeleriet är klockrent och Andrei är mesigheten personifierad. Handlingen är dock lite långsam för min smak och humorn en aning endimensionell, eftersom den i princip alltid är relaterad till Andrejs osäkerhet. Intressant är att Andreis yrkesval tycks reflektera hans förhållningssätt till livet. Hans uppgift, att enbart återge andras ord är en direkt avspegling av hans oförmåga att i sin tillvaro komma på något eget, utan bara regelrätt följa ett manus skrivet av andra.

Den svenska översättningen är förfärlig med uppenbara stav- och syftningsfel, som gör att man ibland missförstår. Förmodligen en konsekvens av att filmen är dubbad på engelska och samtidigt direktöversatt från ryska.

Sedan Höstmaraton kom ut 1979 har den vunnit ett flertal priser och blivit en av den ryskgeorgiska regissören Georgi Daneyilas populäraste filmer.

Sara Hjalmarson

 

 

 

 

 

 

Inline article positioning by Inline Module.

Filmkritik

Film: Evil Dead: Regi: Fede Alvarez Publicerad i Filmkritik

Rutten och avdankad civilisation i nyinspelning

Evil Dead
Regi: Fede Alvarez
Medverkande: Jane Levy, Shiloh Fernandez, Lou
Taylor Pucci, Jessica Lucas, Elizabeth Blackmore m.fl.
USA, 2013 Sonny Pictures

”Evil Dead” är en nyinspelning av Sam Ramis film med samma namn från 1987. ...

Film: Star Trek: Into Darkness; Regi: J J Abrams Publicerad i Filmkritik

In i mörkret

Star Trek: Into Darkness
Regi: J J Abrams
Medvekande: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve, Leonard Nimoy
USA 2013 United International Pictures

När ...

Film: Renoir. Regi: Gilles Bourdos Publicerad i Filmkritik

En målande film

Renoir
Regi: Gilles Bourdos
Medverkande: Michel Bouquet, Christa Theret, Vincent Rottiers, Thomas Doret, Romane Bohringer m.fl.
Frankrike, 2012 TriArt Film

Det finns filmer som lyckas fånga mig genom att vara specifika för sitt lands kultur och den tid de utspelas ...

Film: No; Regi: Pablo Larraín Publicerad i Filmkritik

Tidstrogen 80-talsskildring

No
Regi: Pablo Larraín
Medverkande: Gael García Bernal, Alfredo Castro, Luis Gnecco, Néstor Cantillana, Antonia Zegers m.fl.
Chile, 2012 Atlantic Film

Trots att det bor 60 000 chilenare i Sverige har den chilenska filmen varit tämligen okänd för svensk publik. ...

Film: Turinhästen; Regi: Béla Tarr Publicerad i Filmkritik

Må gudarna förlåta Béla Tarr

Turinhästen
Originaltitel: A Torinói ló
Regi: Béla Tarr
Medverkande: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos, Ricsi (hästen) m.fl.
Ungern, 2011 TriArt Film

Det tog sex dagar för Gud för att skapa världen, det tog sex dagar för ...

Film: Guds hästar; Regi: Nabil Ayouch Publicerad i Filmkritik

Från våld till våld

Guds hästar
Regi: Nabil Ayouch
Medverkande: Abdelhakim Rachi,Abdelilah Rachid, Hamza Souidek, Ahmed El Idrissi Amrani, m.fl.
Marocko, 2013 Folkets Bio

I Guds hästar följer vi några unga män från barndomen och deras fotbollsmatcher (som ofta slutade med våldsamma slagsmål), ...

Film: Oz the Great and Powerful Regi: Sam Rami Publicerad i Filmkritik

En trollkarl utan magi

 

Oz the Great and Powerful
Regi: Sam Rami
Medverkande: James Franco, Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams, Tony Cox, m.fl.
USA, 2013 Walt Disney Pictures

 

År 1900 publicerade Lyman Frank Baum sin första fantasyroman om landet Oz, en ...

Film: Broken; Regi: Rufus Norris Publicerad i Filmkritik

Realistisk drömsekvens

Broken
Regi: Rufus Norris
Medverkande: Cillian Murphy, Eloise Laurence, Bill Milner, Zana Marjanovic, m.fl.
England, 2013 Nonstop Entertainment

Alfred Hitchcock menade att det inte var lyckat att en hemmafru skulle gå på bio för att där tvingas se en annan ...

Film; Stand Up Guys; Regi: Fisher Stevens Publicerad i Filmkritik

Tre musketörer och referenser till tidigare filmografi

Stand Up Guys
Regi: Fisher Stevens
Medverkande: Al Pacino, Andrew Staes, Rick Gomez, Aliya Astaphan, m.fl.
USA, 2013 Walt Disney Pictures

Hur känns det och hur fungerar det att rannsaka sitt liv på en dag? Hur ...