Slaget om Aleppo och Syriens contrasgerilla
Bashar al-Assad Foto Fabio Rodrigues Pozzebom ABr/WikipediaDen så kallade “fria syriska armén” som härjar i Syrien och för närvarande ockuperar flera bostadskvarter i Aleppo och har drivit tiotusentals invånare på flykten är inte en homogen grupp utan snarare en brokig samling hel- och halvautonoma paramilitära grupper. Milis- männen får lön och vapen från västmakterna och de wahhabitiska diktaturregimerna Saudiarabien och Qatar. Amerikanska, franska och brittiska specialtrupper tränar och leder dem.
FSA:s fotsoldater består uteslutande av sunniextremister ur den wahhabitiska miljön. De motiveras av religiös propaganda från framför allt det saudiska klerikala etablissemanget och ser det syriska inbördeskriget som ett religiöst krig mellan ”rättrogna” och ”otrogna”. Målet med terrorkampanjen, som man kallar ”jihad”, är att ersätta det nuvarande sekulära, arabnationalistiska och socialistiska styret med en fundamentalistisk ”talibanstat” med marknadsliberalistiska och feodala inslag, det vill säga en saudisk modell.
Värvningen av krigare till FSA sker via saudiska, wahhabitiska nätverk, framför allt moskéer. Frivilliga fanatiker och legosoldater har strömmat till Syrien från Sudan, Libyen, Afghanistan, Libanon och Irak men även från Frankrike, Storbritannien och Tyskland. Dessa ”mujahidin” kommer från samma miljöer och har samma sätt att tänka som de stred i Afghanistan mot Sovjetunionen. Där uppstod Al-Qaida.
I den saudiska propagandan betonar man särskilt att presidenten Bashar al-Assad och flera inom Syriens politiska elit tillhör det alawitiska samfundet inom shiaislam. Man använder termen rafidha som är en nedsättande benämning på shiamuslimer. Den syriska regimen är rafidhi och därför automatisk illegitim enligt detta synsätt. Därtill är den sekulär. Baathpartiet som styrt Syrien sedan 1963 har på grund av sin socialism och sin sekularism alltid betraktats som ”otroget” av Muslimska brödraskapet och wahhabiterna. Eftersom det syriska styret är religiöst illegitimt enligt detta sätt att tolka sharia, islams lag, är väpnat uppror påbjudet. I den saudiska tevekanalen Al-Wisal sade Adnan Al-Aroor, en wahhabitisk predikant och FSA:s främste religiösa ledare, att alawiter bör dödas, malas ner i köttkvarnar och matas till hundar.
FSA:s ideologi är helt igenom religiöst fundamentalistisk. Det finns inga sekulära element bland dem. Krigarna bär pannband med religiösa motton, flaggor med religiösa emblem, gärna svarta Al-Qaidaflaggor, och använder uteslutande religiösa slagord. Vid intervjuer på arabiska talar milismännen om religionen som orsak och motivation till upproret. Det sätt som FSA behandlar religiösa minoriteter, i synnerhet de kristna, visar att religions- och yttrandefrihet inte kommer att ha någon plats i deras samhälle.
FSA dödar och fördriver kristna och alawiter och tvingar medborgarna att betala en särskild skatt för att understödja den religiösa ”revolutionen”, eller “jihad” med deras terminologi. De plundrar och roffar åt sig varhelst de far fram och kallar det för att ta krigsbyte, på arabiska ghanima, som muslimer enligt vissa medeltida islamtolkningar hade rätt att ta av icke-muslimer i tider av jihad. Lynchningar och tortyr förekommer rutinmässigt och finns inspelade på video och utlagda på nätet för den som orkar titta. Human Rights Watch har rapporterat hur FSA begått grova brott mot mänskliga rättigheter.
Vad vi ser idag en fortsättning av det kalla krigets logik där USA-imperialismen använder sig av islamisk fundamentalism och reaktionära västvänliga regimer för att krossa socialistiska, sekulära och antiimperialistiska rörelser i arabvärlden. Kung Feisal mot Nasser. Det nya är att shiaislam blivit en huvudingrediens i propagandan, vilket beror på den shiitiska staten Irans ledarroll inom det antiimperialistiska blocket. Shi’yya har ersatt shui’yya, kommunismen.
Det är inte första gången strängt konservativa religiösa grupper försöker ta makten i Syrien. Med start 1979 så hamnade Baathpartiet i kraftiga sammandrabbningar med det Muslimska Brödraskapet, vars ideologi var att stat och religion inte borde separeras och att lagarna i samhället skulle baseras på medeltida islamtolkningar. Man förklarade “jihad” mot Baathpartiet med målet att göra Syrien till en ”islamisk stat”. Upproret började med sabotage, och i juni 1979 lyckades man döda över 60 regeringssoldater. Terrorkampanjen varade i flera år. Muslimska brödraskapet utförde flera massakrer och 1980 försökte det mörda presidenten. Syriens regering lyckades slutligen kuva upproret genom en bestämd aktion i staden Hama i februari 1982, en händelse som Muslimska brödraskapet beskriver som ”Hamamassakern”.
För USA-imperialismen spelar FSA samma roll som contrasgerillan i Nicaragua 1979-1990. Gerillan finansierades och beväpnades av USA för att destabilisera den socialistiska sandinistregeringen. FSA är Obamas dödspatruller, contras var Reagans. Mer än 50 000 nicaraguaner dog till följd av den kontrarevolutionära gerillans terror. Hittills har nästan 20 000 dött i Syrien. Benämningen contras passar också utomordentligt bra på FSA eftersom det är en gerilla eller en paramilitär rörelse vars syfte är att omintetgöra Baathpartiets revolutionära framsteg vad gäller till exempel kvinnors rättigheter, utbildning och religionens roll i samhället.
Syriens föregående författning daterad till 1973 beskrev landet som en socialistisk demokrati med planekonomi. Den syriska baathrevolutionen försökte bygga en självständig, sekulär nationalstat av medborgare, minska etnisk och religiös splittring och avskaffa förlegade, feodala sociala mönster. Banker och industrier förstatligades i rask takt sedan Hafiz al-Assad blivit president. Den pågående kontrarevolutionen vill omvända processen: privatisera banker och industrier och upplåta Syriens territorium för amerikansk militär samt bryta Syriens allians med det antiimperialistiska och propalestinska blocket. Tyvärr har Baathpartiets auktoritära tendenser och en marknadsliberalistisk politik under Bashar al-Assad bidragit till ett missnöje som nu exploateras av USA-imperialismen.
Mohamed Omar
| < Föregående | Nästa > |
|---|







































